PoloniaCare24

Praca jako opiekunka osób starszych - czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Praca jako opiekunka osób starszych - czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Praca jako opiekunka osób starszych wymaga z jednej strony cierpliwości i doświadczenia, z drugiej niejednokrotnie siły fizycznej. Chociaż nie istnieją formalne ograniczenia wiekowe do jej wykonywania, najchętniej zatrudniane na tym stanowisku są osoby w przedziale dwadzieścia a sześćdziesiąt lat. Wiele zależy również od stopnia samodzielności i sprawności osoby starszej oraz związanego z tym zakresu opieki, która polegać może na towarzyszeniu seniorowi w spacerach i codziennych aktywnościach, podawaniu mu posiłków lub na karmieniu czy pomocy w osobistej toalecie. Sprawdź, jakie cechy charakteru są niezbędne, aby zostać opiekunem osób starszych oraz jakie wymagania należy spełnić.

Jakie cechy charakteru są pożądane w zawodzie opiekuna osób starszych?

Opiekun starszej osoby powinien być przede wszystkim osobą cierpliwą, zaangażowaną i otwartą. Powinna cechować ją serdeczność, a także  wysoki stopnień komunikatywności. W parze z ciepłem i przyjaznym nastawieniem do ludzi powinna iść odpowiedzialność, rzetelność oraz sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Kolejne pożądane cechy charakteru w tym zawodzie to empatia, czyli umiejętność wczucia się w sytuację seniora, opanowanie oraz stanowczość i asertywność. Ważna będzie pracowitość oraz dobra organizacja pracy, należy bowiem umieć pogodzić wiele różnych aktywności:

troskę o dobre samopoczucie seniora, prowadzenie jego gospodarstwa domowego, załatwianie sprawunków, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków.

Pozytywne nastawienie i optymizm opiekuna pozwolą osobie starszej na chwilę zapomnieć o chorobie, a kreatywność sprawi, że senior będzie miał zapewnioną twórczą rozrywkę, która zaangażuje go intelektualnie. Jeśli przygotowujesz się do podjęcia pracy opiekuna osoby starszej, pamiętaj, że będzie ona wymagała od ciebie również umiejętności dostosowywania się do nowych warunków życia i pracy.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać opiekunem dla osób starszych?

Chociaż formalnie, aby zostać opiekunem dla osób starszych, nie są wymagane specjalne certyfikaty, warto skończyć różnego rodzaju kursy i szkolenia. Przede wszystkim należy znać język, aby móc bez przeszkód porozumiewać się ze swoim podopiecznym i móc odpowiadać na jego potrzeby. W ramach organizowania pracy w Niemczech jako opiekun starszej osoby zapewniamy bezpłatne szkolenia opiekunek z języka niemieckiego, odbywające się dwa razy w tygodniu w siedzibie firmy w Szczecinku. Nasze kursy skierowane są zarówno do osób, które zaczynają naukę języka niemieckiego, jak i do osób już odrobinę znających język. Ponadto pomagamy w organizowaniu wyjazdów do pracy, zapewniamy jasne warunki współpracy, wysokie wynagrodzenie, atrakcyjne benefity oraz bieżące wsparcie koordynatorów.

W pracy opiekuna starszej osoby pomocny może okazać się również ukończony kurs pierwszej pomocy, kurs podawania leków, a także kurs przenoszenia pacjentów na przykład z łóżka na fotel. Doświadczenie pielęgniarskie lub zawodowe, a także prywatne, na przykład w opiece nad starszym członkiem rodziny, będzie sporym atutem. Prawo jazdy z kolei okaże się bardzo pomocne, gdy trzeba będzie zawieźć seniora na badania lub na zakupy.


Chcesz pracować z nami jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej lub poprzez formularz poniżej.

Zostaw numer telefonu, oddzwonimy!

Nie jesteś pewna, ciągle zastanawiasz się nad wyjazdem? Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania‼

+48 512 585 110

+48 94 340 80 45

 

11 - 01 -2023

Ostatni odcinek serii o osobach tworzących Polonię cz. 4

Poznajcie nas! to seria w której będziemy przybliżać sylwetki naszych ekspertek dbających o Was podczas procesu rekrutacyjnego i w takcie zlecenia.

więcej

Ponad 4000
zadowolonych rodzin

każdego traktujemy z ogromnym szacunkiem

Ponad 7000
wysłanych opiekunek

stabilne zatrudnienie, stałe dochody na wysokim poziomie

Od ponad 11 lat
jesteśmy w branży

zatrudniamy osoby w charakterze opiekunów seniorów

Nasi Partnerzy

Dynamiczny rozwój firmy pozwala na rozwijanie współpracy z coraz większą liczbą partnerów