PoloniaCARE24 to firma z wieloletnim doświadczeniem.

Specjalizujemy się w zatrudnianiu osób charakterze opiekuna seniorów, którzy wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Naszym priorytetem jest profesjonalne i indywidualne podejście do każdego z naszych współpracowników, a także zagwarantowanie im bezpiecznej formy zatrudnienia opierającej się na jasnych i przejrzystych zasadach. Jednocześnie nasi pracownicy mogą liczyć na wsparcie konsultantów, którzy swobodnie przeprowadzą ich przez cały proces rekrutacyjny oraz będą z nimi w stałym kontakcie już po rozpoczęciu pracy w Niemczech.

Małgorzata Poliwka-Kisiel, prezez firmy PoloniaCARE24
bg bg

Współpracując z firmą SenioCare24 wypracowaliśmy standardy, które zostały docenione na rynku niemieckim. To właśnie przyznana nagroda organizacji Stiftung Warentest napawa nas dumą i cieszymy się, że pracujemy z najlepszymi! - komentuje Małgorzata Poliwka-Kisiel, prezes polskiej firmy PoloniaCARE24.

Współpracując z firmą SenioCare24 wypracowaliśmy standardy, które zostały docenione na rynku niemieckim. To właśnie przyznana nagroda organizacji Stiftung Warentest napawa nas dumą i cieszymy się, że pracujemy z najlepszymi! - komentuje Małgorzata Poliwka-Kisiel, prezes polskiej firmy PoloniaCARE24.

Jak przyznaje Pani Hedwig Hoffmann, nigdy nie spodziewała się, że spotka ją takie szczęście. I to w sytuacji, której większość z nas się obawia. W wieku 85 lat jest bowiem osobą zdaną na opiekę i pomoc przy praktycznie wszystkich codziennych czynnościach. Pomaga jej Lena, opiekunka z Polski, bez wsparcia której pani Hoffmann znajdowałaby się dziś w domu opieki.

55-letnia Lena mieszka w domu pani Hoffman od roku, pracując w trybie zmianowym: trzy miesiące u pani Hoffmann przeplatane pauzami do sześciu tygodniu, które spędza z rodziną w Polsce. Na ten czas pośrednik przysyła zastępstwo. Obie panie się do siebie przyzwyczaiły i doskonale się rozumieją. Sama pani Hoffmann nie spodziewała się, iż ich relacja może być tak dobra. Gdy jej mąż dwa i pół roku temu zachorował na demencję, po raz pierwszy zdecydowali się na pomoc opiekunki z Europy Wschodniej. Wzbraniała się wówczas przed przyjęciem do domu obcej osoby, a do tego jeszcze obcokrajowca. Pojawiały się do tego obawy dotyczące bariery językowej. Rozwiązanie to jednak się sprawdziło, dlatego też po śmierci męża, gdy pani Hoffmann już sama potrzebowała opieki, było jasne, iż ponownie zdecyduje się na pomoc opiekunki. Dziś nie dość, że dzieci i wnuki pani Hoffmann mają pewność, iż znajduje się ona pod dobrą opieką, ale też sama seniorka dzięki wsparciu Leny jest w stanie ponownie się śmiać.

Ciężko jest dokładnie stwierdzić, ile osób takich jak Lena pracuje w niemieckich domostwach jako opiekunka osób starszych. Badania mówią o 100 000 do 400 000 kobiet, zatrudnionych jako niemiecka służba pielęgniarska, oddelegowanych przez firmę ze wschodniej Europy, bądź też pracujących nielegalnie. Pewne jest jedno: to w przeważającej części dzięki opiekunkom z Polski, Rumunii i Chorwacji, trzy czwarte spośród ok. 2,9 miliona wymagających opieki Niemców mogą nadal pozostać w swoich domach. Opiekunki są do dyspozycji swoich podopiecznych od rana do wieczora, a w nagłym przypadku także w nocy. Otrzymują przy tym wynagrodzenie, które musi być zgodne z minimalnym niemieckim wynagrodzeniem, co pozwala na wyższe zarobki, niż w ojczyźnie jako np. ekspedientka. Również dla rodzin niemieckich jest to bardziej przystępne rozwiązanie, gdyż koszt zatrudnienia całodobowej opieki z Niemiec byłby zbyt wygórowany.

Ewa Mlenko

Lena trafiła do domu pani Hoffmann za pośrednictwem agencji Seniocare24. Jak zaznacza właściciel firmy, pani Renata Föry, niezależnie od potrzeb i budżetu dla każdej rodziny są w stanie znaleźć odpowiednią opiekunkę. Koszt miesięczny uzależniony jest od znajomości językowych opiekunki i waha się w granicach 1.470 Euro do 2.270 Euro. Do tego dochodzi roczna prowizja firmy niemieckiej w wysokości 850 Euro. Każdy klient otrzymuje do wyboru od siedmiu do dziesięciu profili kandydatek wraz ze zdjęciem i referencjami. Część kosztów związanych z opieką domową podlega zwrotowi w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, w zależności od stopnia wymaganej opieki.

Małgorzata Poliwka-Kisiel, prezes firmy PoloniaCARE24 dodaje, że od momentu, w którym Polska została członkiem Unii Europejskiej, polskie przedsiębiorstwa mogą delegować swoich pracowników do pracy w Niemczech. To właśnie w naszej firmie zatrudnione są opiekunki - takie jak Lena, a składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane są w Polsce. Gramy fair i jesteśmy z tego bardzo dumni - dodaje Małgorzata.

Nie we wszystkich agencjach przebiega jednak wszystko prawidłowo, dlatego też niemiecka organizacja Stiftung Warentest zajmująca się kontrolą jakości towarów i usług przeprowadziła w ostatnim czasie kontrolę 266 niemieckich agencji pośredniczących w delegowaniu opiekunów i opiekunek z krajów Europy Wschodniej. Wynik: we wszystkich firmach wykryto braki w umowach, często na niekorzyść delegowanych opiekunek, m.in. dotyczące czasu pracy. W niektórych przypadkach mowa była w umowach o godzinach pracy rozszerzających się w zależności od potrzeby bądź o zachowywaniu gotowości w godzinach od 22 do 6 rano. Również firma Seniocare24 reklamuje się na swojej stronie oferując opiekę 24-godzinną. Liczba 24 widnieje nawet w samej nazwie firmy. Pani Renata Föry podkreśla, iż określenie to ma znaczenie symboliczne. W rzeczywistości opiekunki mają regulowany czas pracy od sześciu do ośmiu godzin dziennie. W przypadku, gdyby ilość ta nie wystarczała np. ze względu na konieczność nocnego wstawania, opiekunki zgłaszają ten fakt firmie

Stiftung Warentest

Senior aktywny społecznie - Debata Głosu Koszalińskiego.

Redakcja „Głosu Koszalińskiego”, portal informacyjny GK24.pl oraz Miasto Koszalin zorganizowały wspólnie debatę na temat „Senior aktywny społecznie”

W dniu 25.01.2019 roku Małgorzata Poliwka-Kisiel z firmy Polonia Care i jej uczestnicy poruszali bardzo ważne tematy dotyczące seniorów, którzy stanowią 30 procent mieszkańców regionu. Rozmowy dotyczyły problemów osób starszych, po 60-tym roku życia, ich sytuacji finansowej i możliwościach. "Jako specjaliści w dziedzinie opieki osób starszych, organizując pracę, widzimy jak dużym problemem polskich seniorów jest niska emerytura" - podkreśla Małgorzata Poliwka - Kisiel.

Debata w Głosie Koszalińskim
Debata Głosu Koszalińskiego bg bg
Opiekunka z podopieczna i jej córką Małgorzata Poliwka-Kisiel

Działając w branży od 7 lat widzimy różnice w możliwościach i wysokościach emerytur osób starszych z Polski i Niemiec. Tutaj potrzebne są konkretne działania i cieszymy się, że możemy uczestniczyć jako głos rozsądku w tej sprawie.

Otaczamy się wspaniałymi ludźmi i bardzo zależy nam na dobru naszych podopiecznych. Dziękujemy Pani Barbarze Gil-Zalewskej, zastępcy przewodniczącego Koszalińskiej Rady Seniorów, Katarzynie Łuczak, Irenie Ciesielskej, przewodniczącej UTW przy Politechnice Koszalińskiej, zastępcy Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie - to dzięki takim ludziom jak Wy zmienia się świat.

Partnerami wydarzenia byli Spółdzielnia Socjalna Feniks oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Wspólnie opracowano kilka ciekawych postulatów, które powinny dotrzeć do samorządów w celu głębszej refleksji nad losem starszych, chorych i wymagających opieki osób w Polsce.

Niestety z najniższej emerytury polskiej bardzo często nie starcza nawet na leki

Zapis wideo i wypowiedzi uczestników: TUTAJ

Landesschau BW 06.02.2019 docenia naszą pracę!

W dniu 06.02.2019 roku w niemieckiej telewizji Landesschau BW pojawił się obrszerny materiał o naszej pracy. Doceniono nasz wkład w pomoc osobom starszym, wskazując nasz profesjonalizm.

"To dla nas szczególne wyróżnienie. Cieszymy się, że nasza praca jest doceniana, a najwazniejsze, że doceniają ją nasi podopieczni. W codziennej pracy kładziemy szczegółową uwagę na profesjonalizm osób, które rekrutujemy, dbamy o ich przygotowanie, tak aby mogli skutecznie pomagać oraz współgrać z podopiecznymi mówiącymi po niemiecku." - podkreśla Małgorzata Poliwka-Kisiel, prezes PoloniaCare.

Opiekunka z podopieczna i jej córką Kolarz zdjęc opiekunki z podopieczną