+48 512 585 110, +48 94 340 80 45

Blog

 • Reumatoidalne zapalenie stawów u seniorów

  Mimo że najczęstsze zachorowania na tę chorobę notuje się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, lekarze zauważają, że 1/3 wykrywanych przypadków ma miejsce po sześćdziesiątce. Na co zwrócić uwagę w opiece nad seniorem z RZS?

  Reumatoidalne zapalenie stawów u osób starszych określa się jako przewlekłe oraz progresywne schorzenie autoimmunologiczne. Powoduje ono stan zapalny oraz dolegliwości bólowe w stawach, ale również w tkance znajdującej się wokół nich. Niekiedy dopada także inne narządy w ciele.

  Objawy i przebieg RZS

  RZS określane jest mianem choroby ogólnoustrojowej, co oznacza, że wpływa ona...

  Opublikowano 04-17-2018

 • W jaki sposób radzić sobie z własnymi emocjami w pracy opiekuna osób starszych

  Czytając przewodniki oraz poradniki dla kandydatów na opiekunów osób starszych można natrafić na spis cech charakteru, którymi powinien wykazywać się przyszły pracownik tego sektora. Opanowanie i uśmiech pozwalają na nawiązanie kontaktu z podopiecznym, jednak zachowanie pozytywnego nastawienia nie zawsze jest proste. Jak zatem ma radzić sobie z własnymi emocjami opiekun seniorów?

  Opiekowanie się osobami, które wymagają pomocy innych w wykonywaniu codziennych czynności jest pracą obciążającą nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Szczególnie w momencie, kiedy podopieczny cierpi, jest cię

  Opublikowano 04-17-2018

 • Zdrowe zęby – zadbaj o piękny uśmiech seniora!

  Opieka nad osobą starszą związana jest z troską o jego higienę, również higienę jamy ustnej. Niektórzy opiekunowie zajmują się seniorem niesamodzielnym, leżącym, o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Nie jest on w stanie samodzielnie zadbać o siebie i wykonać podstawowych czynności higienicznych. Niezależnie od tego, czy Twój podopieczny jest jeszcze aktywny czy może musisz mu poświęcić znacznie więcej uwagi, zadbaj o jego zdrowy oraz piękny uśmiech.

  Jeżeli senior doskonale radzi sobie z codziennymi obowiązkami, poranną i wieczorną toaletą, zadbaj o to, aby zęby mył przynajmniej 2 razy dzien...

  Opublikowano 03-15-2018

 • Jak sobie radzić z bezsennością?

  Aż 50% osób po 50. roku życia skarży się na problemy ze snem, natomiast 20% z nich cierpi na przewlekłą bezsenność. Im jesteśmy starsi, tym sen staje się dla nas trudniejszy, nie możemy zasnąć, krócej śpimy, sen jest płytki i przerywany. Możesz ten problem dostrzec również u swojego podopiecznego. Objawia się to np. wstawaniem w nocy, drzemkami w ciągu dnia czy późnym kładzeniem się spać.

  Dlaczego senior nie śpi?

  Przyczyn bezsenności jest wiele, dlatego lekarz każdy przypadek rozpatruje indywidualnie, analizując dokładnie codzienność, przyzwyczajenia i zdrowie pacjenta. Bardzo często zaburzeni...

  Opublikowano 03-15-2018

 • Fakty i mity o seniorach – jak jest naprawdę?

  Czy dziadkowie naprawdę tak bardzo uwielbiają zajmować się swoimi wnukami, jak uważają ich dzieci? Czy starsze osoby nie potrzebują towarzystwa innych, najlepiej czują się w obecności siebie samych? Czy ich jedyną atrakcją jest tylko oglądanie telewizji i obserwowanie sąsiadów za oknem? Jak jest naprawdę przekonało się już wielu opiekunów osób starszych, którzy zgodnie potwierdzają, że ilu seniorów, tyle charakterów.

  Z perspektywy seniora

  
Chcąc przekonać się, jak tak naprawdę seniorzy wyobrażają sobie swoje idealne życie, należy zapytać samych zainteresowanych. Przeprowadzono więc badanie „Ws...

  Opublikowano 02-05-2018

 • Osoba starsza z cukrzycą – jak przygotować jadłospis

  Wyraźny wzrost zachorowań na cukrzyce obserwujemy u osób po 40. roku życia. U seniorów, którzy mają 60 lat i więcej przypadków jest najwięcej, co związane jest z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych, jak też całego trybu życia. Odżywianie przy cukrzycy odgrywa jednak kluczową rolę dla stanu organizmu chorego, jego samopoczucia i nasilenia objawów. Jest to choroba związana z nieprawidłową pracą trzustki i zaburzeniami wydzielania glukozy we krwi. Jeżeli Twój podopieczny zmaga się z tą chorobą, musisz starannie przygotowywać dla niego jadłospis.

  Dieta diabetyka

  Rozregulowany metabolizm cukr...

  Opublikowano 02-05-2018

 • Brak apetytu u seniora – w jaki sposób radzić sobie z problemem?

  Odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych stanowią jeden z ważniejszych czynników, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Opiekunowie osób starszych bardzo często obserwują u swoich podopiecznych zmniejszony apetyt. Kiedy odmawiają jedzenia, nie powinno się lekceważyć problemu. Ważne jest, aby poznać jego przyczynę.

  Dlaczego senior nie chce jeść?

  W organizmie osób starszych zachodzi wiele zmian, które mają wpływ na pracę całego organizmu. Brak apetytu może być związany z wieloma czynnikami, uniemożliwiającymi im utrzymanie prawid...

  Opublikowano 01-07-2018

 • Jak zadbać o zdrowy sen seniora?

  Problemy ze snem znacznie częściej występują u osób starszych niż młodych. Na bezsenność uskarża się ponad 20% osób po 50 roku życia, mają bowiem kłopoty z zasypianiem, często budzą się w nocy, a ich sen jest mało efektywny. To wywołuje nie tylko długo utrzymujące się zmęczenie, ale także przekłada się na zaburzenia pracy całego organizmu. Bezsenność jest dolegliwością często spotykaną przez opiekunów osób starszych, którzy szukają skutecznych sposobów, jak sobie z nią radzić.

  Przyczyny problemu ze snem

  Bezsenność u seniorów może objawiać się w bardzo różny sposób. Często dochodzi do przebud...

  Opublikowano 01-07-2018

 • W czasie wolnym seniorzy się nie nudzą! Jak zorganizować im czas wolny?

  Zastanawiasz się, co możesz robić ze swoim podopiecznym cały dzień? Oprócz przygotowania posiłków, pomocy przy codziennej toalecie, a także zakupów powinieneś zatroszczyć się o jego czas wolny. Pomimo wieku nadal jest to osoba potrzebująca rozrywki, dzięki której będzie mogła zapomnieć o codziennych troskach i ograniczeniach. Brak nudy i rutyny sprzyja ponadto akceptacji utrudnień, jakie towarzyszą ludziom w podeszłym wieku.

  Zgodnie z holistycznym podejściem

  Musisz mieć świadomość, że Twój podopieczny nie jest już tak sprawny fizycznie jak Ty. Zdarza się również, że jego problemy z układem ...

  Opublikowano 12-07-2017

 • Czego potrzebuje osoba starsza?

  Aby dobrze zrozumieć osobę starszą, trzeba poznać jej potrzeby. Musisz wiedzieć, czego od Ciebie oczekuje, aby dobrze wypełnić swoje obowiązki związane z opieką. Każdy z nas się starzeje, zmienia się jego organizm i sposób postrzegania świata. Inny jest również nasz system wartości i oczekiwania od innych osób i świata.

  Decydując się na opiekę nad osobą starszą, musisz wiedzieć, że do Twoich obowiązków należy zaspokojenie jej potrzeb zdrowotnych, społecznych i psychicznych. Opieka nie może być tylko codziennym „odhaczaniem” z listy kolejnych zadań, które udało Ci się już zrealizować. Starość j...

  Opublikowano 12-07-2017