Blog

 • Rozmawiali o legalnej pracy za granicą

  PoloniaCare24 zaprosiła obecne i przyszłe opiekunki na konferencję poświęconą aspektom pracy z osobami chorymi.

  Dziś (16 maja) w szczecineckim zamku odbyła się konferencja pod hasłem „Być opiekunem – profesjonalista na co dzień” skierowana do opiekunek i opiekunów osób starszych wyjeżdżających za granicę. Spotkanie zorganizowane zostało przez szczecinecką firmę PoloniaCare24, która od wielu lat pomaga mieszkańcom miasta i powiatu w znalezieniu pracy poza granicami kraju, organizując wyjazd, zapewniając wsparcie na każdym etapie wykonywanej pracy oraz dbając o bezpieczeństwo pracowników.

  Dzis...

  Opublikowano 06-02-2019

 • Jak rozpoznać depresję psychotyczną u podopiecznego

  Zwane niekiedy urojeniami depresyjnymi, mogą dotyczyć również seniorów, którzy cierpią z powodu pogarszającego się nastroju. Czym jest i jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji psychotycznej?

  Słysząc o omamach zazwyczaj myślimy o chorobie psychicznej, warto wiedzieć, że takie stany mogą również pojawić się w ciężkiej odmianie depresji. Halucynacje i urojenia mogą zatem doprowadzić do tego, iż nasz podopieczny zaczyna wierzyć, słyszeć lub odczuwać rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją.

  Depresja psychotyczna

  Jak szacują lekarze, około 20-25% osób, u których stwierdzono depresję może wykaz...

  Opublikowano 10-30-2018

 • Cukrzyca typu drugiego u seniora

  Cukrzyca typu drugiego to najczęściej występująca odmiana tej choroby metabolicznej. Warto zapoznać się z jej charakterystyką oraz obowiązkami opiekuńczymi wynikającymi z zajmowania się podopiecznym na nią cierpiącym.

  Cukrzyca insolinoniezależna, jak nazywa się ten typ, opisywana jest również jako cukrzyca dorosłych. Jak twierdzą lekarze, jej przyczyną jest zazwyczaj prowadzenie niezdrowego trybu życia, otyłość, a także brak ruchu. Z punktu widzenia funkcjonowania organizmu z kolei, zachorowanie na ten rodzaj cukrzycy wiąże się z upośledzeniem wytwarzania insuliny w wyniku działania czynników ...

  Opublikowano 10-30-2018

 • Aktywność fizyczna jako czynnik zwiększający zadowolenie z życia u seniorów

  Jakość życia to element, na który składają się takie uczucia jak radość i szczęście, a także odczucie człowieka co do jego pozycji w określonych warunkach kulturowych oraz w ramach przejętego aspektu rzeczywistości, w ramach którego funkcjonuje. Na jakość życia składają się wreszcie uwarunkowania kulturowe, społeczne, medyczne i psychologiczne.

  Wraz ze starzeniem się organizmu, pojawiają się nieodwracalne procesy rzutujące na zdrowie oraz sprawność fizyczną. Okres emerytalny z punktu widzenia psychologii z kolei to czas satysfakcji z osiągnięć, moment odpoczynku i korzystania z dorobku życia. ...

  Opublikowano 09-05-2018

 • Przemoc wobec osób starszych – jakich zachowań możesz się spodziewać

  Przemocą w psychologii określa się zachowanie o charakterze instrumentalnym i zamierzonym, którego celem jest zniewolenie ofiary, wyeliminowanie jej samodzielnych myśli oraz działań, a także podporządkowanie tej osoby żądaniom i wymaganiom agresora.

  W obecnych czasach panuje kult młodości oraz myślenie ukierunkowane na przyszłość. Mimo iż starzenie się jest nieuchronnym procesem, który dotknie niemal każdego z nas, jest odbierane negatywnie ze względu na zmiany zachodzące w psychice (w postrzeganiu i adaptacji do nowych sytuacji), a osoby starsze uznawane są za niepotrzebne. Biorąc pod uwagę r...

  Opublikowano 09-05-2018

 • Zanik mięśni jako ograniczenie aktywności osób starszych

  Atrofia, czyli zanikanie mięśni, to jeden z czynników, który wpływa na ograniczenie aktywności fizycznej osób starszych. Jednak to właśnie silne mięśnie oraz bezproblemowe poruszanie się sprawiają, że osoby starsze mogą pochwalić się samodzielnością i dobrym samopoczuciem przez dłuższy czas.

  Atrofia to termin medyczny określający zanik, a zatem zmniejszenie objętości mięśni. Schorzenie to może zresztą obejmować nie tylko same mięśnie, ale również mózg, skórę oraz narządy płciowe. Ze względu na miejsce występowania rozróżnia się różne rodzaje atrofii. W tym artykule zajmiemy się jednak tylko je...

  Opublikowano 08-20-2018

 • Senior z chorobą przewlekłą

  Choroby przewlekłe występujące u osób starszych to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi muszą radzić sobie opiekunowie. Takie schorzenia chroniczne zazwyczaj rzutują na zdrowie fizyczne oraz psychiczne pacjenta. Niekiedy dotykają również jego rodziny.

  Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby przewlekłe (chroniczne) są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, ponieważ zazwyczaj rozwijają się niezauważone, przez dłuższy okres, natomiast ich rozpoznanie jest zbyt późne, żeby je wyleczyć.

  Czym są choroby chroniczne i skąd się biorą

  Choroby przewlekłe można schara...

  Opublikowano 08-20-2018

 • Kiedy senior nie trzyma moczu

  Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wiele osób w starszym wieku. Nazywany jest inaczej inkontynecją i wciąż niestety jest tematem tabu. Nawet seniorzy, którzy cierpią na to schorzenie niechętnie o nim mówią, nierzadko również ukrywają swój problem przed opiekunem. Towarzyszy temu wstyd, co dla opiekuna jest utrudnieniem w zapewnieniu swojemu podopiecznemu właściwej opieki. Jak możesz mu pomóc i zapewnić komfort zarówno fizyczny, jak też psychiczny?

  Z jakiego powodu osoby starsze nie trzymają moczu?

  Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, różnice dostrzegalne są przede wszystkim między k...

  Opublikowano 06-30-2018

 • Co robić z seniorem w czasie wolnym?

  Osoby starsze mają dużo wolnego czasu, jednak w większości przypadków nie potrafią go odpowiedniego wykorzystać. Czują się wykluczeni z życia społecznego, odrzuceni przez środowisko i tym samym wykazują niechęć do opuszczania swojego bezpiecznego azylu, jakim jest ich dom. Do obowiązków opiekuna osób starszych należy jednak m.in. organizacja jego czasu wolnego. Pokaż mu, że ze względu na wiek nie jest wykluczony z życia towarzyskiego i nadal może robić to, co sprawia mu przyjemność.

  Wspólnie zaplanujcie czas wolny

  Podobnie jak Ty, również Twój podopieczny ma zainteresowania i pasje, które być ...

  Opublikowano 06-30-2018

 • Opieka nad osobą leżącą. Jak możesz pomóc sobie i swojemu podopiecznemu?

  Osoby starsze zmagają się z bardzo różnymi dolegliwościami i ograniczeniami. Często nie tylko mają trudności z poruszaniem się, ale w ogóle nie mogą wstawać z łóżka. Dla opiekuna stanowi to duże wyzwanie. Taka osoba wymaga wzmożonej opieki i znacznie więcej uwagi. Warto zwrócić uwagę, czy mieszkanie seniora jest przystosowane do jego potrzeb i ograniczeń, dzięki temu Tobie łatwiej będzie zapewnić mu odpowiednią opiekę.

  Mieszkanie osoby leżącej

  Osoby niepełnosprawne nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności. Codzienna toaleta, jak również jedzenie posiłków odbywa się najczęś

  Opublikowano 06-08-2018