Zostań opiekunem osoby starszej, ponieważ… warto!

Opieka nad osobą starszą to nie tylko praca, a przede wszystkim powołanie i nauka samodzielności, empatii oraz zrozumienia. To coś więcej, niż źródło dochodu, to misja, na jaką się decydujemy dobrowolnie, chcemy pomagać innym, poświęcić się tym, którzy nas potrzebują. Nie każdy jest od początku przekonany o słuszności podjętej decyzji. Mnóstwo pytań, obaw i wątpliwości – to normalne, jednak szybko przekonujemy się, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru.

Nie jesteś sam!

Praca za granicą w roli opiekuna osoby starszej może budzić obawy przede wszystkim związane z samą procedurą jej podjęcia. Musisz wiedzieć, że nie jesteś pozostawiony sam sobie. Organizacją zajmuje się agencja, z której oferty korzystasz. To ona troszczy się o dopełnienie wszelkich formalności i tym samym przygotowuje Cię od strony formalnej do wyjazdu. Możesz ponadto liczyć na wsparcie ze strony opiekuna, który zostaje Ci przydzielony. Zawsze masz możliwość zadania mu pytania i zasięgnięcia porady.

Satysfakcjonujące zarobki

Nie od dziś wiadomo, że za granicą można zarobić więcej, niż w Polsce. To główna przyczyna, dla której młodzi ludzie, ale również starsi, decydują się na wyjazd. Już na początku możesz otrzymać znacznie wyższe wynagrodzenie za analogiczną pracę w Niemczech, niż w naszym kraju. Nabierając doświadczenia, stajesz się osobą coraz bardziej cenioną na tamtejszym rynku pracy. Opiekunowie z wykształceniem medycznym mogą dodatkowo zapewnić swoim podopiecznym pomoc medyczną, co również ma wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Potrzebni i docenieni

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko dobre zarobki i możliwość rozwoju, ale również serdeczne relacje z drugim człowiekiem, a także doświadczenie, które pokazuje nam, jak bardzo jesteśmy potrzebni innym. Seniorzy okazują swoim opiekunom najczęściej bardzo dużo ciepła i wdzięczności, ich uśmiech i dobre słowo jest dowodem zadowolenia i szczęścia, że nie tylko mają na kogo liczyć, ale też z kim spędzać czas wolny.

Praca ta uczy również pokory oraz empatii. Nieraz spotkamy się z krzywdą drugiego człowieka, która uświadomi nam, że wzajemnie siebie potrzebujemy. Dużą zaletą opieki nad starszymi osobami jest satysfakcja z wykonywanej pracy. Wielu opiekunów potwierdza, że niesienie pomocy innym napaja ich optymizmem, motywuje do działania, dodaje sił i energii. Można zatem uznać, że jest to praca nad sobą, dajemy dobro innym i sami czerpiemy z tego korzyści, budując własny system wartości.

Opublikowano 09-30-2017