Zdrowe zęby – zadbaj o piękny uśmiech seniora!

Opieka nad osobą starszą związana jest z troską o jego higienę, również higienę jamy ustnej. Niektórzy opiekunowie zajmują się seniorem niesamodzielnym, leżącym, o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Nie jest on w stanie samodzielnie zadbać o siebie i wykonać podstawowych czynności higienicznych. Niezależnie od tego, czy Twój podopieczny jest jeszcze aktywny czy może musisz mu poświęcić znacznie więcej uwagi, zadbaj o jego zdrowy oraz piękny uśmiech.

Jeżeli senior doskonale radzi sobie z codziennymi obowiązkami, poranną i wieczorną toaletą, zadbaj o to, aby zęby mył przynajmniej 2 razy dziennie. W sklepach dostępnych jest wiele past przeznaczonych dla osób starszych, którzy mają osłabione dziąsła i zęby, warto z nich skorzystać. Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty w celu kontroli zdrowia zębów, wczesne zdiagnozowanie ewentualnego problemu pozwoli szybko zapobiec rozwojowi choroby.

Niesamodzielny senior, a higiena jamy ustnej

Jeżeli opiekujesz się osobą starszą niesamodzielną, jesteś świadomy, jak brak zdolności do poruszania się wpływa na jego codzienną higienę. W jamie ustnej tworzą się osady z resztek jedzenia, a także z zaschniętej śliny. Opiekun powinien nie tylko skoncentrować się na szczotkowaniu zębów, ale też na wykonywaniu higieny błony śluzowej, oczyszczając wewnętrzną stronę policzków, język oraz dziąsła.

Do wykonywania higieny jamy ustnej u niesamodzielnego seniora potrzebować będziesz: szczoteczki i pasty do zębów, ręcznika, patyczków kosmetycznych, kubka z wodą i płaskiego naczynia. Zęby myjemy takiej osobie zawsze w pozycji półsiedzącej lub na boku. Pod brodę podkładamy ręcznik i płaskie naczynie. Wnętrze jamy ustnej oczyszczamy patyczkiem, a zęby myjemy szczoteczką.

Senior z protezą zębową

O protezę zębową trzeba dbać równie dobrze, a nawet lepiej, niż o własne zęby. Gromadzą się pod nią resztki jedzenia, które należy regularnie usuwać. Jeżeli osoba starsza jest samodzielna, najczęściej swoją protezę myje sama. W przypadku seniora niesamodzielnego robi to opiekun. Podopiecznemu należy wyjąć protezę, którą następnie myjemy szczoteczką do zębów z wykorzystaniem pasty. Następnie dokładnie ją płuczemy. Podopieczny musi również wypłukać jamę ustną przed ponownym założeniem protezy. Wkładamy ją do jamy ustnej, można ją dodatkowo przymocować specjalnym kremem.

Pamiętaj, aby wszystkie czynności higieniczne w jamie ustnej podopiecznego wykonywać w rękawiczkach. Zapobiegniesz tym samym rozprzestrzenianiu się bakterii, chroniąc zdrowie swoje i seniora.

Opublikowano 03-15-2018