W jaki sposób radzić sobie z własnymi emocjami w pracy opiekuna osób starszych

Czytając przewodniki oraz poradniki dla kandydatów na opiekunów osób starszych można natrafić na spis cech charakteru, którymi powinien wykazywać się przyszły pracownik tego sektora. Opanowanie i uśmiech pozwalają na nawiązanie kontaktu z podopiecznym, jednak zachowanie pozytywnego nastawienia nie zawsze jest proste. Jak zatem ma radzić sobie z własnymi emocjami opiekun seniorów?

Opiekowanie się osobami, które wymagają pomocy innych w wykonywaniu codziennych czynności jest pracą obciążającą nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Szczególnie w momencie, kiedy podopieczny cierpi, jest ciężko chora lub zbliża się nieuchronnie do śmierci. Mimo zawodowego profesjonalizmu, nie zawsze udaje się zapanować nad ogromem emocji – opiekunowie, zarówno profesjonaliści, jak i członkowie rodzin, starają spychać się swoje potrzeby na margines po to, aby ulżyć ciężko chorej osobie.

Kiedy następuje przeciążenie

Każdy opiekun stawia dobro swojego podopiecznego na pierwszym miejscu – tego wymaga nie tylko pracodawca, ale również rodzina pacjenta. Niestety, niekiedy wygórowane wymagania, co do jakości wykonywanych czynności oraz spiętrzenie obowiązków mogą prowadzić do sytuacji, w której opiekun może czuć się uwięziony w swojej roli. Takie nadmierne eksploatowanie może doprowadzić z kolei do wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, a nawet skończyć się depresją. Z tego powodu, bardzo ważną kwestią w pracy opiekuna osób starszych jest to, by osoba sprawująca opiekę nauczyła się dbać o własne potrzeby.

Jak zadbać o siebie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: zadbać o to, aby potrzeby opiekuna stały się równie ważne, jak wykonywanie obowiązków względem podopiecznego. Oznacza to przede wszystkim przeznaczanie odpowiednio dużo czasu na własny odpoczynek, wyjście z domu, spotkania z rodziną lub znajomymi, a także sprawianie sobie od czasu do czasu przyjemności. Szczególnie w ostatnim przypadku dobrze jest znaleźć kogoś, kto mógłby zając się seniorem przez kilka godzin.

Każdy opiekun musi pamiętać, że ma prawo do własnych emocji – może czuć się rozczarowany, zmęczony lub zniecierpliwiony. Mogą wreszcie pojawić się u niego takie negatywne uczucia jak żal, rozczarowanie lub napięcie, ich obecność nie może prowadzić do wywołania u opiekuna poczucia winy. Chcąc zaradzić wypaleniu dobrze postawić na wysypianie się, aktywność fizyczną oraz rozsądne odżywianie.

Opublikowano 04-17-2018