W czasie wolnym seniorzy się nie nudzą! Jak zorganizować im czas wolny?

Zastanawiasz się, co możesz robić ze swoim podopiecznym cały dzień? Oprócz przygotowania posiłków, pomocy przy codziennej toalecie, a także zakupów powinieneś zatroszczyć się o jego czas wolny. Pomimo wieku nadal jest to osoba potrzebująca rozrywki, dzięki której będzie mogła zapomnieć o codziennych troskach i ograniczeniach. Brak nudy i rutyny sprzyja ponadto akceptacji utrudnień, jakie towarzyszą ludziom w podeszłym wieku.

Zgodnie z holistycznym podejściem

Musisz mieć świadomość, że Twój podopieczny nie jest już tak sprawny fizycznie jak Ty. Zdarza się również, że jego problemy z układem ruchu nie pozwalają na wykonywanie podstawowych czynności. Jego możliwości są ograniczone, co jednak nie oznacza, że nie może pozwolić sobie na codzienną rozrywkę. Ponadto Wasze zainteresowania się różnią, Twoim hobby jest moda lub motoryzacja, a jego – historia i gry planszowe. Jesteście z nieco innych światów, dzieli Was jedno, a nawet dwa pokolenia, macie różne przyzwyczajenia. W tym przypadku to Ty powinieneś wykazać się większym zrozumieniem i być przygotowany na kompromisy. Czas wolny zorganizowany dla seniora musi odpowiadać jego możliwościom, ewentualnym ograniczeniom, zainteresowaniom i przyzwyczajeniom. Wbrew pozorom masz szeroką gamę możliwości.

W duchu sportowca

Sport jest pojęciem bardzo szerokim. Dla jednych są to regularne treningi na siłowni lub codzienne bieganie na długie dystanse, dla innych to gimnastyka i pływanie; nawet szachy są traktowane jako dyscyplina sportu. W wolnym czasie możecie nie tylko chodzić na spacery, lecz także na basen lub zajęcia z gimnastyki. Zarówno na zdrowie, jak i psychikę Twojego podopiecznego doskonale wpływają spotkania z innymi seniorami, dlatego możesz mu zaproponować zorganizowane zajęcia z jogi lub treningi aerobowe.

Dla każdego coś fajnego

Jeżeli Twój podopieczny ma problemy z poruszaniem się lub jest w znaczącym stopniu ograniczony ruchowo, możecie wspólnie pooglądać seriale lub filmy. Koniecznie jednak zapytaj o jego preferencje, być może nie przypadną mu do gustu Twoje ulubione filmy akcji czy komedie romantyczne. Wspólne czytanie książek historycznych lub granie w gry planszowe, dlaczego nie?! Dzięki dostępowi do internetu osoba starsza może uczyć się języków obcych, a Ty – razem z nią. Wspólnie gotujcie, inspirując się wzajemnie swoimi kulinarnymi przepisami. W ten sposób każdy dzień będzie dla Was bogaty w nowe doświadczenia, Tobie pozwoli zapomnieć o tym, że wykonujesz swoje obowiązki, a osobie starszej przywróci chociaż na chwilę młodość.

Opublikowano 12-07-2017