Reumatoidalne zapalenie stawów u seniorów

Mimo że najczęstsze zachorowania na tę chorobę notuje się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, lekarze zauważają, że 1/3 wykrywanych przypadków ma miejsce po sześćdziesiątce. Na co zwrócić uwagę w opiece nad seniorem z RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów u osób starszych określa się jako przewlekłe oraz progresywne schorzenie autoimmunologiczne. Powoduje ono stan zapalny oraz dolegliwości bólowe w stawach, ale również w tkance znajdującej się wokół nich. Niekiedy dopada także inne narządy w ciele.

Objawy i przebieg RZS

RZS określane jest mianem choroby ogólnoustrojowej, co oznacza, że wpływa ona na całe ciało. Osoba nią dotknięta może uskarżać się na pojawienie się gorączki bądź nagłego poczucia zmęczenia. Trzeba pamiętać, że nieleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów może wiązać się z pojawieniem się innych, bardziej poważnych, problemów zdrowotnych: rozległego zapalenia w płucach, błonie je otaczającej, osierdziu oraz twardówce. U osób, u których stwierdzono to schorzenie zauważa się, że są one bardziej od innych narażone na wystąpienie zawału serca.

Co bardzo istotne, przebieg choroby jest różny u poszczególnych chorych – dolegliwości mogą być łagodne lub ciężkie i do tego bardzo bolesne. Objawy najczęściej pojawiają się i znikają, dlatego sprawiając opiekę nad seniorem z RZS ważna jest świadomość tego, że choroba ta może być stanem bolesnym i prowadzić do sporej utraty możliwości samodzielnego funkcjonowania.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim w momencie zauważenia niepokojących objawów, należy zwrócić się po poradę do lekarza. Jedynie wczesne rozpoznanie choroby może sprawić, że będzie ona postępować wolniej, a życie podopiecznego pozostanie komfortowe. Na RZS nie ma lekarstwa, nie można go całkowicie wyleczyć, dlatego wczesne działanie jest w tej kwestii jak najbardziej pożądane.

Lekarstwa przepisywane seniorom z RZS to te same medykamenty, co te zalecane osobom młodszym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku ludzi starszych działania niepożądane są bardziej nasilone. Ze względu na to, że leczenie przebiega za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych, mogą pojawić się takie objawy, jak dolegliwości żołądkowe.

W celu zminimalizowania bądź całkowitego wyeliminowania skutków choroby oraz niesprawności psychofizycznej warto postawić na odpowiednią rehabilitację. Celem takiej terapii jest przede wszystkim doprowadzenie do sprawności i wydolności fizycznej w takim stopniu, aby senior mógł funkcjonować samodzielnie.

Opublikowano 04-17-2018