Opieka nad osobami starszymi – w jaki sposób przygotować się do wyjazdu?

Coraz więcej osób młodych decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Jedną z form pracy, jaką podejmują, jest opieka nad osobami starszymi. Pojawia się jednak wiele wątpliwości – czy jest to praca dla mnie, czy sobie poradzę, czy będę w stanie sprostać tak dużej ilości obowiązków oraz odpowiedzialności. Kiedy już się decydujemy, w głowie rodzi się mnóstwo pytań, jak się odpowiednio przygotować do wyjazdu.

Znajomość języka obcego

Najczęściej wybieranym kierunkiem wyjazdu są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Konieczna jest więc znajomość języka niemieckiego, która umożliwia komunikację z podopiecznym. Kompetencje językowe są bardzo ważne, dlatego znaczna część naszych przygotowań powinniśmy przeznaczyć na doskonalenie znajomości języka obcego.

Większość firm organizujących wyjazdy proponuje kursy językowe, z których warto skorzystać przede wszystkim dlatego, że są one zaplanowane pod kątem wykonywanej pracy. Niektórzy decydują się jednak na samodzielną naukę, studiując książki i rozmówki, a także oglądając filmy i czytając prasę niemiecką. To również bardzo duży krok w kierunku udoskonalenia swoich umiejętności. Trzeba mieć jednak świadomość, że stopień znajomości języka musi pozwalać na swobodną komunikację z osobą, która nie zna naszego języka ojczystego. Przy opiece nad seniorem wzajemne zrozumienie odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ pozwala poznać i zrozumieć potrzeby oraz wymagania naszego podopiecznego.

Oferta firmy

Zanim się spakujemy, musimy koniecznie zapoznać się dokładnie z ofertą firmy, z której wsparcia z zakresu pracy korzystamy. Na stronie internetowej powinieneś znaleźć wszystkie najważniejsze informacje – jak wygląda praca, co oferuje i zapewnia firma oraz jakie dokumenty są od Ciebie wymagane. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z obsługą klienta, umów się na spotkanie i nie obawiaj się pytać. Musisz być pewny i w 100% przekonany, że chcesz wyjechać i podjąć taki rodzaj pracy.

Dowiedz się, jakie są Twoje obowiązki i z jakimi osobami będziesz pracować. Może się okazać, że Twoim podopiecznym będzie osoba w znaczącym stopniu ograniczona ruchowo lub chora na Alzheimera. Powinieneś zatem wiedzieć, jakie są oczekiwania względem Ciebie i jak właściwie się takim chorym zaopiekować.

Twoja walizka, czyli co powinieneś ze sobą zabrać

Najważniejsze to dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość. Jest on Ci potrzebny w kraju, za granicą również. Oprócz tego gotówka na swoje wydatki. Przy sobie nie powinieneś mieć dużej sumy pieniędzy, co jest kwestią bezpieczeństwa i Twojego komfortu. Do walizki spakuj również kosmetyki, apteczkę i ubrania, w zależności od tego, na jak długo wyjeżdżasz, musisz być przygotowany na każdą pogodę.

Opublikowano 10-01-2017