Opieka nad osobą leżącą. Jak możesz pomóc sobie i swojemu podopiecznemu?

Osoby starsze zmagają się z bardzo różnymi dolegliwościami i ograniczeniami. Często nie tylko mają trudności z poruszaniem się, ale w ogóle nie mogą wstawać z łóżka. Dla opiekuna stanowi to duże wyzwanie. Taka osoba wymaga wzmożonej opieki i znacznie więcej uwagi. Warto zwrócić uwagę, czy mieszkanie seniora jest przystosowane do jego potrzeb i ograniczeń, dzięki temu Tobie łatwiej będzie zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Mieszkanie osoby leżącej

Osoby niepełnosprawne nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności. Codzienna toaleta, jak również jedzenie posiłków odbywa się najczęściej w łóżku. Obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest przystosowanie w pełni mieszkania do potrzeb chorego. Pomoc możesz uzyskać u rodziny swojego podopiecznego, oczywiście jeżeli ma on bliskie mu osoby, z którymi jesteś w kontakcie. Należy się z nimi skonsultować w celu wspólnego ustalenia, jakie zmiany w mieszkaniu są potrzebne, co można jeszcze zrobić, aby Tobie ułatwić opiekę, a seniorowi zapewnić komfort i wygodę.

Czego możecie potrzebować

Wiedząc, że większość codziennych czynności odbywa się w łóżku, to właśnie ono jest dla seniora najważniejsze. Potrzebny będzie zatem wygodny materac, dzięki któremu zapobiegniemy wystąpieniu ewentualnych odleżyn. Powinien być on odpowiednio miękki, elastyczny i dopasowujący się do ciała. Pamiętaj również, że chory nie może przez cały czas przebywać w jednej pozycji, dlatego oparcie łóżka powinno być regulowane, aby osoba starsza mogła swobodni usiąść np. podczas posiłku.

Osoby starsze, które nie mogą wstawać, nierzadko czują się bezradne, co przekłada się na ich samopoczucie i komfort. Należy dołożyć wszelkich starań, aby w maksymalnym stopniu zwiększyć ich samodzielność. O ile to możliwe, niektóre proste czynności powinny one wykonywać samodzielnie. Niekiedy wystarczy montaż drabinek przy łóżku, które ułatwiają wstawanie. W ten sposób senior może bez pomocy opiekuna podciągnąć się na łóżku i samemu zjeść posiłek. To, co dla nas jest oczywiste, dla osoby leżącej znaczy bardzo dużo. Towarzyszy jej przekonanie, że nie jest w pełni uzależniona od drugiej osoby, może o siebie chociaż w najmniejszym stopniu zadbać samodzielnie. Praktycznym dodatkiem do łóżka będzie regulowany stolik, dzięki któremu zjedzenie posiłku będzie łatwiejsze.

Potrzeba całodobowej opieki często nie najlepiej wpływa na samopoczucie chorego. Ma poczucie pełnego uzależnienia od drugiej osoby. Ponadto opiekun bez odpowiedniego wsparcia również nie jest w stanie w pełni zapewnić odpowiedniej opieki swojemu podopiecznemu.

Opublikowano 06-08-2018