Kiedy senior nie trzyma moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wiele osób w starszym wieku. Nazywany jest inaczej inkontynecją i wciąż niestety jest tematem tabu. Nawet seniorzy, którzy cierpią na to schorzenie niechętnie o nim mówią, nierzadko również ukrywają swój problem przed opiekunem. Towarzyszy temu wstyd, co dla opiekuna jest utrudnieniem w zapewnieniu swojemu podopiecznemu właściwej opieki. Jak możesz mu pomóc i zapewnić komfort zarówno fizyczny, jak też psychiczny?

Z jakiego powodu osoby starsze nie trzymają moczu?

Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, różnice dostrzegalne są przede wszystkim między kobietami, a mężczyznami. Na inkontynecję w 90% cierpią kobiety, co jest spowodowane osłabionymi mięśniami dna miednicy. U mężczyzn jest to uwarunkowane przerośniętą prostatą. Bardzo często nietrzymanie moczu związane jest z brakiem możliwości pójścia do toalety ze względu na stan zdrowia i ograniczenie ruchowe. Neurologiczna odmiana tej choroby dotyczy zaburzeń komunikacji między układem moczowym i mózgiem. Przekaźniki z informacją o potrzebie są przekazywane zbyt późno. Możemy także spotkać się z nietrzymaniem moczu przy innych chorobach, na które cierpi senior, do których zaliczamy demencję, Parkinsona i udar. Jak opiekować się seniorem inkontynentalnym?

W przypadku tej dolegliwości niezwykle ważna jest obserwacja chorego.

Dzięki niej będziesz wiedział, w jakich okolicznościach i momentach podopieczny ma potrzebę skorzystania z toalety. To pozwoli Ci zareagować odpowiednio szybko. Aby ułatwić osobie starszej drogę z sypialni do toalety, usuń z „trasy” wszystkie niepotrzebne przedmioty. Zadbaj o to, aby był on ubrany zawsze tak, żeby łatwo i szybo mógł zdjąć ubrania.

Jeżeli jednak Twój podopieczny ze względu na problemy z samodzielnym poruszaniem się nie jest w stanie samodzielnie korzystać z toalety, zawsze powinien mieć na sobie pampersa, w skrajnych przypadkach nawet cewnik. Zmieniaj go regularnie, co zapewni mu komfort oraz wygodę. W takim przypadku troska o higienę chorego jest bardzo ważna, tym bardziej, że nietrzymanie moczu należy do chorób szczególnie wstydliwych, podopieczny niechętnie mówi o swoim problemie. Powinieneś więc wykazać się dużą empatią i zrozumieniem. Zapewnij go, że jesteś w stanie mu pomóc i zawsze może na Ciebie liczyć. Mając świadomość, że jest przy nim osoba, która wykazuje się profesjonalizmem, łatwiej będzie mu nawiązać z Tobą kontakt i otworzyć się przed Tobą.

Opublikowano 06-30-2018