Fakty i mity o seniorach – jak jest naprawdę?

Czy dziadkowie naprawdę tak bardzo uwielbiają zajmować się swoimi wnukami, jak uważają ich dzieci? Czy starsze osoby nie potrzebują towarzystwa innych, najlepiej czują się w obecności siebie samych? Czy ich jedyną atrakcją jest tylko oglądanie telewizji i obserwowanie sąsiadów za oknem? Jak jest naprawdę przekonało się już wielu opiekunów osób starszych, którzy zgodnie potwierdzają, że ilu seniorów, tyle charakterów.

Z perspektywy seniora


Chcąc przekonać się, jak tak naprawdę seniorzy wyobrażają sobie swoje idealne życie, należy zapytać samych zainteresowanych. Przeprowadzono więc badanie „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, które pokazało, jak bardzo różni się postrzeganie seniorów przez osoby starsze i młodsze pokolenia. 24% dzieci starszych rodziców jest zdania, że dla ich już wiekowych rodziców najlepszym zajęciem jest opieka nad swoimi wnukami. Z kolei tego samego zdania było tylko 12% osób starszych. Badanie pokazało również, że podeszły wiek nie oznacza rezygnacji z rozwoju. Aż 40% seniorów chce w dalszym ciągu korzystać z życia, realizować swoje pasje i uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich.

W innych krajach Europy jest podobnie. Wciąż istnieją niezgodne z prawdą przekonania, które mniej lub bardziej krzywdzą starszych ludzi. Są tacy, którzy postrzegani przez młodsze pokolenie jako ludzie pasywni, skoncentrowani tylko na sobie i wciąż mówiący o swoich problemach, nie potrafiący cieszyć się z codzienności, zamykają się w sobie, izolują się od społeczeństwa, wchodząc w stan wegetacji.

Uśmiechnięty senior to (nie)spotykane zjawisko

Na wakacjach korzystają ze słońca wraz z młodszymi od siebie plażowiczami, poznają nowe miejsca, chodzą do kina i teatru, w wolnych chwilach odwiedzają kawiarnie z przyjaciółmi i jeżdżą na rowerze. Seniorzy potrafią cieszyć się życiem, trzeba tylko dać im szanse, podziwiając ich pogodę ducha.

Oczywiście nie każda osoba starsza może sobie pozwolić na coroczne wakacje czy też na wyjście do kina w każdy weekend. Problemem mogą być nie tylko kwestie finansowe, ale też ograniczenia ruchowe – problemy z poruszaniem. Nierzadko jednak takie osoby są pełne optymizmu, czasami trzeba im pokazać, że wciąż mogą się realizować, spędzać ciekawie czas wolny i dzielić się swoimi przemyśleniami z innymi. Potrzebują akceptacji ze strony młodego pokolenia. Dlatego jeżeli jesteś opiekunem osoby starszej, daj mu szanse, to człowiek, który kiedyś również był taki jak Ty.

Opublikowano 02-05-2018