Czego potrzebuje osoba starsza?

Aby dobrze zrozumieć osobę starszą, trzeba poznać jej potrzeby. Musisz wiedzieć, czego od Ciebie oczekuje, aby dobrze wypełnić swoje obowiązki związane z opieką. Każdy z nas się starzeje, zmienia się jego organizm i sposób postrzegania świata. Inny jest również nasz system wartości i oczekiwania od innych osób i świata.

Decydując się na opiekę nad osobą starszą, musisz wiedzieć, że do Twoich obowiązków należy zaspokojenie jej potrzeb zdrowotnych, społecznych i psychicznych. Opieka nie może być tylko codziennym „odhaczaniem” z listy kolejnych zadań, które udało Ci się już zrealizować. Starość jest wieloaspektowym zjawiskiem społecznym, który wymaga holistycznego podejścia.

Potrzeby wynikające ze stanu zdrowia

Cukrzyca, depresja, ograniczenie ruchowe, choroba Alzheimera – to tylko przykłady chorób, które dotykają osoby w podeszłym wieku. Spowolniony organizm oraz zaburzona praca hormonów przyczynia się do wystąpienia wszelkiego rodzaju chorób, które uniemożliwiają seniorowi prawidłowe funkcjonowanie. W zależności od rodzaju schorzenia i jego objawów osoba starsza może potrzebować pomocy w regularnym przyjmowaniu leków, poruszaniu się, zapamiętywaniu ważnych rzeczy, a także w codziennych czynnościach, jak przygotowywanie posiłków, poranna i wieczorna toaleta oraz robienie zakupów.

Zmiany zachodzące w psychice

Stres, utrata zdolności do zaspokojenia potrzeb własnych i swojej rodziny, doświadczenia życiowe, strata przyjaciół i brak zrozumienia ze strony społeczeństwa przyczyniają się do pogorszenia nastroju, a także mogą doprowadzić do depresji. Często objawia się to drażliwością, zmęczeniem, bezsennością i nieustannym smutkiem. Opiekun powinien wykazać się dużym zrozumieniem, jak również przybrać rolę wspierającego przyjaciela, który wysłucha, doradzi, a także rozweseli czy po prostu będzie dawał swojemu podopiecznemu poczucie, że zawsze może na nim polegać.

Aktywny w społeczeństwie

Wiedząc, że zmiany w organizmie osoby starszej zachodzą także na płaszczyźnie psychicznej, łatwiej jest nam dostosować swoją postawę do oczekiwań seniora. Należy zadbać o utrzymanie kontaktu z rodziną, o ile taka istnieje, jak też organizować czas wolny podopiecznemu z uwzględnieniem środowiska ludzi w jego wieku. Sami również powinniśmy pokazać, że opieka nie jest dla nas tylko pracą, a możemy z niej czerpać znacznie więcej niż tylko korzyści materialne. Senior, mając poczucie, że my również się od niego czegoś uczymy, czuje się doceniony i wciąż potrzebny.

Opublikowano 12-07-2017