Co robić z seniorem w czasie wolnym?

Osoby starsze mają dużo wolnego czasu, jednak w większości przypadków nie potrafią go odpowiedniego wykorzystać. Czują się wykluczeni z życia społecznego, odrzuceni przez środowisko i tym samym wykazują niechęć do opuszczania swojego bezpiecznego azylu, jakim jest ich dom. Do obowiązków opiekuna osób starszych należy jednak m.in. organizacja jego czasu wolnego. Pokaż mu, że ze względu na wiek nie jest wykluczony z życia towarzyskiego i nadal może robić to, co sprawia mu przyjemność.

Wspólnie zaplanujcie czas wolny

Podobnie jak Ty, również Twój podopieczny ma zainteresowania i pasje, które być może na przestrzeni ostatnich lat się zmieniły. Czas wolny powinien być dla niego przyjemnością, to, co robi, musi sprawiać mu radość i przynosić satysfakcję. Niekiedy jednak pojawiają się pewne ograniczenia. Starszy pan, który kiedyś biegał maratony, dzisiaj ma problemy ze stawami, a pani czytająca książki straciła wzrok. Czas wolny zaplanujcie razem, uwzględniając zainteresowania seniora, a także jego stan zdrowia. Znajdzie się coś zarówno dla osób leżących, jak też tych, które wciąż są w dobrej formie. Skoncentruj się na tym, co senior robił w przeszłości, a także jakie możliwości ma dzisiaj, we współczesnym świecie.

Czas wolny w domu

Propozycje na niepogodę i dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Istnieją przyczyny, dla których osoba starsza niechętnie opuszcza swój dom bądź nie ma takiej możliwości. Chcąc uatrakcyjnić mu czas wolny, wykorzystaj aktywności umysłowe. Możecie wspólnie czytać książki i gazety, oglądać seriale telewizyjne i filmy, które interesują seniora, np. o tematyce historycznej, filmy komediowe, obyczajowe, a może nawet sensacyjne. Świetnie sprawdzą się również gry planszowe, różnego rodzaju krzyżówki i sudoku. Dla osoby starszej istotne są też wspomnienia, do których chętnie wraca. Może warto zorganizować popołudnie przy herbacie, oglądając albumy ze zdjęciami i słuchając opowieści podopiecznego z jego czasów młodości?

Czas wolny na świeżym powietrzu

Jeżeli stan zdrowia seniora na to pozwala, zadbaj o jego aktywność fizyczną i formę. Nie ograniczaj się jedynie do spacerów. Zaproponuj nordic walking, jazdę na rowerze, natomiast latem również popołudnie nad jeziorem lub nad rzeką. Pozytywny wpływ na jego samopoczucie mają również wspólne wyjścia do kawiarni, restauracji i do kina. Angażuj go we wspólne zakupy, a miłośnikowi sztuki zaproponuj wizytę w muzeum.

Czas wolny to momenty, które pozwolą Wam nawiązać lepszy kontakt, zbliżyć się do siebie i wzmocnić relacje. Są ważne szczególnie dla osoby starszej, ale korzyści czerpać z nich będziesz również Ty sam.

Opublikowano 06-30-2018