PoloniaCare24

Ruch to zdrowie czyli jak zachęcić podopiecznego do aktywności?

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią nam ruchu”

Powyższa sentencja powinna przyświecać nam jak najbardziej w życiu prywatnym, ale także w pracy opiekunki osób starszych. Oczywiście nie trzeba od razu porywać się na aktywność, która przekracza nasze i podopiecznych możliwości. Mobilność jest życiową koniecznością – zarówno dla ludzi zdrowych, jak i potrzebujących pomocy. W ruchu lepiej czujemy i poznajemy nasze ciało, dostrzegamy do czego jesteśmy zdolnie, a do czego niestety już nie. Dlatego każdą aktywność musisz dobierać odpowiednio do stanu zdrowia i możliwości osoby, którą się opiekujesz.

3, 2, 1…start!

Pracując jako opiekunka w Niemczech, zastanów się, jakie formy ruchu są przyjemne dla Twojego podopiecznego. Jak ważne są dla niego ćwiczenia? Czy lubił aktywność fizyczną i jaką? Czy są jakieś ograniczenia, które uniemożliwiają mu to teraz?

Zapisz swoje pomysły na kartce i porozmawiaj o tym ze swoim podopiecznym. Zastanów się, kiedy i jak chcesz je zrealizować. Jeśli senior nadal jest dość mobilny, poleć mu wszelkie możliwe i przyjemne dla niego formy ruchu.

Senior aktywnie spędza czas w ogrodzie

Ogrodnictwo na świeżym powietrzu jest cudowną aktywnością i dobrą dla ciała i duszy. Jeśli Twój podopieczny nie może długo stać lub sięgać po rośliny, pomoże Ci w tym krzesło ogrodowe. Inna opcją są rośliny w doniczkach o które można dbać przy stole bez wychodzenia z domu.

Istnieje wiele różnych możliwości przyjemnej aktywności fizycznej. Pływanie i aerobik w wodzie są dobre dla stawów. Niektóre baseny oferują specjalne godziny kąpieli dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Muzyka także może być dobrym wyborem, który oprócz zbawiennego wpływu na zdrowie łączy ludzi. Wiele szkół tańca oferuje specjalne kursy dla seniorów. Ostatecznie stare, dobre spacery mogą być najlepszą opcją trafiającą do większości seniorów. Pamiętaj żeby nigdy się nie forsować i ustalać trasę odpowiednią do kondycji i możliwości.

Jeśli osoba, którą się opiekujesz ma trudności z poruszaniem się, konieczne jest abyś stawiała przed nią wyzwania tak delikatnie jak to tylko możliwe. Mała podpowiedź - stosuj jak najwięcej perswazji, a jak najmniej przymusu!

Pomagaj naturalnie

O co chodzi? Jeśli siedzisz na skraju łóżka, wstajesz z krzesła, chodzisz, bierzesz filiżankę, to robisz to automatycznie w sekwencji kilku ruchów nad którymi się nie zastanawiasz. To naturalny wzorzec ruchu indywidualny dla każdego człowieka. Zwróć na to uwagę świadomie z pełnym zaangażowaniem. Poproś podopiecznego lub innego członka rodziny, aby podążał za Tobą. Czy coś zauważyłeś? Naturalny ruch wygląda nieco inaczej dla każdej osoby.

W ramach swojej opieki postaraj się „dostosować” do ruchu osoby, którą się opiekujesz i wesprzyj ją w jej indywidualnych ruchach. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje kilka prostych zasad, których powinieneś się nauczyć i ćwiczyć:

  • Zachęć swoich podopiecznych do ruchu odpowiedniego do ich możliwości
  • Udzielając pomocy trzymaj za „twarde” części ciała czyli za kości.
  • Poruszaj odpowiednimi częściami ciała jeden po drugim krok po kroku.
  • Wykonuj wszystkie ruchy powoli i płynnie, unikając szybkich i gwałtownych ruchów.

Wszystkie ruchy dostosowane są do sytuacji i kondycji osoby, która potrzebuje Twojej pomocy. Dlatego ważne jest, aby się nie spieszyć. Współpracuj ściśle z podopiecznym za pomocą drobnych dotknięć, spojrzeń lub słów. Zwróć uwagę na niego i jego impulsy motoryczne! Powodzenia!

 


Chcesz pracować z nami jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej lub poprzez formularz poniżej.

Zostaw numer telefonu, oddzwonimy!

Nie jesteś pewna, ciągle zastanawiasz się nad wyjazdem? Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania‼

+48 512 585 110

+48 94 340 80 45

15 - 11 -2023

Z dumą świętujemy 12 lat istnienia naszej firmy!

To czas niezliczonych wyzwań i satysfakcji, podczas których wspieramy niemieckie rodziny w poszukiwaniu profesjonalnej opieki dla swoich bliskich.

więcej

Ponad 4000
zadowolonych rodzin

każdego traktujemy z ogromnym szacunkiem

Ponad 7000
wysłanych opiekunek

stabilne zatrudnienie, stałe dochody na wysokim poziomie

Od ponad 11 lat
jesteśmy w branży

zatrudniamy osoby w charakterze opiekunów seniorów

Nasi Partnerzy

Dynamiczny rozwój firmy pozwala na rozwijanie współpracy z coraz większą liczbą partnerów