PoloniaCare24

Opieka nad osobą starszą w dobie pandemii – na co zwracać uwagę?

starsza pani

Choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 w wielu przypadkach ma dość łagodny, przypominający grypę przebieg lub praktycznie nie wywołuje żadnych objawów. Nie oznacza to jednak, że nie należy podejmować wszelkich niezbędnych środków ostrożności, aby unikać możliwości zakażenia, szczególnie kiedy pod naszą opieką znajdują się osoby starsze. To właśnie seniorzy ze względu na swój wiek i często współistniejące choroby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka związanej z zachorowaniami na COVID-19. W tych trudnych czasach wymagają oni dodatkowego wsparcia oraz pomocy, dlatego rolą opiekunów jest zapewnić im warunki, w których będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jak zatem robić to odpowiednio?

O czym należy pamiętać przy codziennej opiece nad seniorem?

Obecnie podstawą walki z koronawirusem jest dbanie o wysoki poziom higieny, co wiąże się z częstym stosowaniem mydła oraz preparatów dezynfekujących. Ważne jest nie tylko mycie rąk, ale także to, by wszystkie powierzchnie, które są często dotykane przez nas lub przez seniora, były regularnie spryskiwane lub przecierane chusteczkami nasączonymi środkami antybakteryjnymi. W przypadku wykonywania zakupów należy pamiętać, by przyniesione produkty odstały jakiś czas przed użyciem, co pozwoli wyeliminować ryzyko przeniesienia się zarazków z przedmiotów na ludzi. Warto także zadbać o czystość toalety i innych urządzeń sanitarnych, np. częściej używać płynów do usuwania bakterii i wirusów. Jeśli boimy się o stan zdrowia seniora, warto także zdecydować się na korzystanie z maseczek ochronnych i rękawiczek przy bliższych kontaktach: przy zabiegach higieniczno-pielęgnacyjnych, karmieniu czy wykonywaniu ćwiczeń. Jednocześnie należy regularnie uczulać seniorów, aby nie dotykali oni oczu, ust i okolic nosa.

Jeśli chodzi o odwiedziny członków rodziny seniora, warto tę sprawę dokładnie przedyskutować z bliskimi podopiecznego. Oczywiście nie należy całkowicie odizolowywać osoby starszej od całego otoczenia i trzymać jej wyłącznie w czterech ścianach, jednak warto postarać się, aby w domu pojawiało się jak najmniej osób, które nie są niezbędne do opieki nad seniorem oraz żeby tymczasowo zrezygnować z wizyt wnuków i prawnuków (dzieci często nie wykazują objawów zachorowania). W zamian warto pomóc seniorowi w utrzymywaniu kontaktów z rodziną i znajomymi poprzez użycie alternatywnych sposobów komunikacji jak smartfony czy Internet. Jeśli natomiast opiekę nad podopiecznym sprawuje więcej niż jedna osoba bądź do domu przychodzą inni ludzie zajmujący się np. sprzątaniem lub wykonywaniem zabiegów rehabilitacyjnych, dobrze jest pomyśleć nad modyfikacją grafiku pracy, by unikać wzajemnego kontaktu.

Stan psychiki seniora również ma znaczenie

W tak trudnym okresie związanym z pandemią i powszechną izolacją społeczną szczególnie dużą uwagę należy przykładać do stanu emocjonalnego osoby starszej, którą się opiekujemy. To, jak przeżywamy stan zagrożenia związany z  chorobą, na którą wciąż nie znaleziono sprawdzonego lekarstwa, jest sprawą indywidualną i często wcale nie zależy od wieku.  Wiele osób starszych patrzy na wszystko spokojnie i z dystansem do rzeczywistości, ponieważ znajdują się już w jesieni swojego życia i są świadomi nadchodzącego kresu. Są jednak również tacy seniorzy, którzy wracają wspomnieniami do niezwykle trudnych doświadczeń życiowych, boją się nadejścia kolejnych wielkich kryzysów społecznych, gospodarczych czy finansowych. Ich obawy są również skoncentrowane na przyszłości dzieci i wnuków – jak będzie wyglądało ich życie w tych trudnych warunkach, kiedy samego seniora już zabraknie. Właśnie dlatego opieka nad osobą starszą nie może się ograniczać wyłącznie do pomocy fizycznej, ale powinna również zapewniać wsparcie mentalne.

Warto jednak podkreślić, że w porównaniu z wieloma innymi branżami, gdzie kontakt z drugim człowiekiem (klientami, pacjentami) jest częsty i bezpośredni, praca opiekuna osoby starszej w środowisku domowym należy do grupy bardzo bezpiecznych i przyjaznych zawodów. Nawet w kontekście panującej pandemii wystarczy jedynie dysponować sprawdzoną wiedzą, stosować się do oficjalnych zaleceń, nie powielać mitów i podejmować racjonalne decyzje, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo zarówno seniorowi, jak i samemu sobie.

02 - 11 -2021

10 lat działalności Polonia We Care

Aż trudno uwierzyć, że wystartowaliśmy długie, a zarazem pełne wrażeń i wspaniałe 10 lat temu. Czasem jednak czuję się jakbym jedynie mrugnęła i wszyscy znaleźliśmy się tu gdzie jesteśmy teraz. Tu gdzie nie dotarłabym bez mojego zespołu z biura w Szczecinku i bez już ponad 5000 opiekunek, które dzięki nam znalazły podopiecznych w Niemczech przez te wszystkie lata.

więcej

Ponad 2000
zadowolonych rodzin

każdego traktujemy z ogromnym szacunkiem

Ponad 5000
wysłanych opiekunek

stabilne zatrudnieni, stałe dochody na wysokim poziomie

Od ponad 9 lat
jesteśmy w branży

zatrudnianiu osób charakterze opiekuna seniorów

Nasi Partnerzy

Dynamiczny rozwój firmy pozwala na rozwijanie współpracy z coraz większą liczbą partnerów